För vinnarformuleringen svarar Rose-Marie Tofte i Teckomatorp. Formuleringen lyder:
”De utvalda löpen vittnar om en oerhörd cynism gentemot läskunniga barn, eftersom de i ordvalen hänsynslöst syftar på barn och barns värld. Ord som pappa, hundar och katter, dagisfröken och baby berör barn och tilldrar sig deras uppmärksamhet och barns fantasi är gränslös, det vet vi. Alltså ”triggar” ordval av det slag löpsedelsmakarna använder barnens fantasi och förorsakar dem oro och bestörtning och väcker frågor som inte enkelt kan besvaras.
Kvällspressen borde anställa vuxna människor som löpsedelmakare, inte infantila sådana som tror att upphetsade barn köper kvällstidningarna!
Den värsta löpsedeln tycker jag ändå är den som säger att en ”kvinna brann upp” (nr 2). Att en människa skulle kunna brinna upp som en tändsticka är det väl bara barn som tror, återigen denna igångsättning av fantasin hos barn. Vuxna vet att en människa kan brännskadas till döds men knappast brinna upp.
Kopplingen till personens göromål vid tillfället - ”när hon lagade julmat” - fullständigt irrelevant och ger associationer, även hos dem som inte är kräsmagade, till någonting som i sig är trevligt och som inte behöver påpekas i sammanhanget.
Man kan verkligen tala om snaskig journalistik!
Rose-Marie Tofte
Pl 1275
26020 TECKOMATORP
|